Akıllı ev nedir?

Her gün evimizde tekrarladığımız işlemlerin otomatikleştirilmesi olarak özetlenebilir. Elektrikli olan tüm cihaların bir merkezde toplanarak kontrollü olarak çalıştırılması veya durdurulmasını sağlar.

Konfor:

En çok duyduğumuz özelliğiyle akıllı ev sistemleri kullanıcıların konforunu hedefler. Örneğin evden ayrılırken; buzdolabı ve kamera sistemi hariç tüm sistemlerin kapatılmasını istiyorsunuz, işte bu senaryo tam da akıllı evin çözebileceği bir konudur. Ya da yağmur yağdığında panjurların kapanmasını sağlamak, zil çaldığında ekranda kapı kamerasının görüntüsünü almak.

Aydınlatma Kontrolü: Lambaların, Avizelerin, Lambader, LED aydınlatmalar ve tüm aydınlatma elemanlarının merkezi veya oda butonlarından açılıp kapanması veya dimmer sayesinde ışık şiddetinin ayarlanması

Perde/Panjur Kontrolü: Perde ya da panjurların merkezi ya da oda butonlarından açılıp kapanabilmesi, ayarlanan saatlerde açılıp kapanabilmesi, güneşin şiddetine göre açılıp kapanması.

Priz Kontrolü : Prize takılı cihazların ayarlanan senaryolara göre çalıştırılması veya durdurulması, Ütü, Vantilatör veya kombi için kullanılabilir.

İklimlendirme : Klima, kombi, fan-coil, chiller gibi sistemlerin oda-oda veya merkezi olarak ayarlanmasını kapsar. Gereksiz kullanımların da önüne geçilebilir.

Tasarruf

İklimlendirme: Klima ve kombinize uzaktan veya senaryolara göre komut vererek gereksiz enerji tüketiminin önüne geçilir. Oda termostatları, Selenoid vanalar marifetiyle evin her mahalinde aynı sıcaklığın sağlanmasına olanak verir.

Sensörler: Su kaçağı, gaz kaçağı, pencere sensörü gibi algılayıcılar vasıtasıyla gereksiz kaynak tüketiminin önüne geçilebilir.

Güvenlik

Alarm Kontrolü: Hareket sensörleri, pencere ve kapı sensörleri alarm sistemleri ve akıllı ev sistemleri entegre çalışırlar.

Kapı Diyafonu : Kapı zili çalındığında kapıdaki ziyaretçinin görüntüsü ekrana verilir. Kapı açılmadığı taktirde görüntü kaydedilebilir veya telefonunuza uyarı olarak gönderilebilir.