Kapı ve geçiş sistemleri günden güne gelişiyor. İhtiyaçlar da buna paralel artıyor. 20 yıl önce kumandaya basıldığında açılan bir kapı gördüğümüzde hayretle izliyorken, günümüzde kapıların kumandaya bile dokunmadan açılabilmesi bir ihtiyaç olmuş durumda.

Plaka Okuma Sistemi video kameradan alınan plaka görüntüsü üzerinde, bilgisayarda çalışan plaka tanıma yazılımı sayesinde plaka üzerindeki yazı karakterlerini 10 mili saniye içinde tanımlama, tanımlanan karakterlerin veri tabanında yedeklenmesi ve daha sonra istenilen bir zamanda, plakası okunan araçların plaka bilgileri ve araçların sayısal fotoğraflarıyla beraber sorgulanması esasına dayanan bir görüntü işleme değerlendirme teknolojisidir.

Bu tür sistemler, plaka çözümlemede önemi oldukça büyük olan kameraların analog veya digital olması bakımından yine ikiye ayrılmaktadır. Günümüzde analog kameralarla yapılan plaka çözümlemelerin başarı oranının çok düşük olması ve ne yapılırsa yapılsın görüntü kalitesinin ihtiyaç duyulan kaliteye ulaştırılamaması nedeniyle bir çok plaka tanıma geliştiricisi tarafından kullanılmamaktadır. Biraz daha fazla kalite ve doğruluk oranı isteyen geliştiriciler çoğunlukla IP tabanlı megapixel kameralar kullanmaktadırlar. Fakat plaka tanıma işlemleri yine sahada veya merkezdeki bilgisayarlar tarafından yapılmaya devam etmektedir.

Son yıllarda site ve apartman otoparklarında park yeri sayısı sınırlı olmakta ve her daire için bir araç girişine müsade edilmektedir. Fakat kumanda ile giriş çıkış yapılan otoparklarda bu kontrol çok zor yapılabilmektedir. İsteyen kullanıcı kumanda temin ederek ilave araç girişi sağlayabilmektedir. Oysa plaka tanıma sisteminde yetki yönetici tarafından verildiğinden otoparka giriş çıkış yapacak kullanıcıların kontrolü yönetimde olmaktadır.

Bu sistem sayesinde geçiş noktasından geçmesi yetkilendirilmiş kullanıcıların geçişi temin edilirken, geçiş yapan kullanıcıların da kayıtları tutulabilmektedir.

İstendiğinde geçiş sayısına, otoparkta kalma süresine göre ücretlendirme yapılması da sağlanabilmektedir.

 

Özellikleri

 • Bahçe kapıları, garaj kapıları, bariyer sistemleri, road blocker gibi cihazların hepsine aç komutu verebilir.
 • Standart tek satırlı araç plakaları yanında iki satırlı motosiklet plakalarını da okuyabilir.
 • Geçiş yapan (yetkili) veya geçiş yapamayan (yetkisiz) tüm plakaların sistem kaydı sağlanabilir. Veri tabanında çok az yer kaplayacağı için yıllar boyu bilgiler kayıtlı tutulabilir.
 • Plaka okuma konusunda %98 başarı sağlayabilirler.
 • 10 mili saniyede okuma yapabilirler.
 • Gece ve gündüz okuma yapabilirler.
 • 180 km/s hızla giden bir araç plakası okunabilir.
 • Yetkilendirme, yetki kaldırma veya kayıtlara göz atma gibi işlemler uzaktan da yapılabilir.
 • İstenen araçların geçişinde alarm verilebilir.
 • Ticari otoparklarda fiş basabilir. Tarih aralığına göre faturalama yapabilir.
 • Sisteme araç yaklaştığında anteni kullanıma açar böylece gereksiz sinyal kirliliği olmaz.
 • Otopark içindeki doluluk oranı izlenebilir, ekranlara yansıtılabilir.