Parmak İzi Tanıma Sistemi

Giriş güvenliğinin önemli olduğu noktalarda kullanımı uygundur. Parmak izi tanımlanmış ve yetkilendirilmiş kişilere giriş izni verir. Kullanıcının üzerinde (anahtar, kart vs.) bulundurması gerekmediğinden fonksiyoneldir.

Özel scanner ile parmak izi taranır. Veritabanındaki kayıtlar ile eşleştirilir. Parmak izi yetkili ise kapı mekanizmalarına kontak verilerek açılması sağlanır.

Fotoselli kapılar, yaya kapıları, bahçe kapısı motorları gibi mekanizmalar ile birlikte kullanılabilir. Gizli kilit karşılığı mekanizmalar ile birlikte uygulanabilir.

Parmakların uç bölgesi insan biyometrisine uygun olarak benzersiz olarak yaratılmıştır. Bu yapının aynısını yada bir benzerini hiçbir insanda bulunamayacağı için en güvenilir şifreleme yöntemi olarak kullanılır.

Parmak ucu bölgesinde yer alan girinti ve çıkıntılardan meydana gelen bu yapı bir nevi biometrik haritaya benzer.

Parmak izi okuma cihazları bu girinti ve çıkıntıların birbirine mesafesini, kıvrımların açılarını ve belli noktaların birbirlerine uzaklığını algılayarak belli bir şifreleme algoritması oluşturur.

Bu algoritmaya dayalı olarak daha önceden cihaz içerisinde kaydedilen bir parmak izi tekrar cihaza okutulduğunda daha önce tanımlanan parmak izleriyle eşleştirme gerçekleşir.

Mevcut kapılara uygulama aşamasında gizli kilit karşılığı veya elektro-manyetik kilit sistemleri ile kullanılabilirler. 12/24V trafolar ile kilit sistemi ve parmak izi okuyucusu beslenir. Parmak izi okuma cihazı yetkili kullanıcı algıladığında sisteme kontrak vererek kapının açılmasını veya serbes bırakılmasını sağlar.

Elektro-Mekanik gizli kilit sistemleri; Voltaj aldığında kilit dilini ittirerek kilidin açılmasını sağlar.

Elektro-Manyatik kilit sistemleri : Normalde birbirini tutan mıknatıslardan oluşur. Voltaj aldığında ayrılırarak kapının serbest kalmasını sağlarlar.