WhatsApp
Hemen Ara
hermetik-kapi-nedir-hermetik-kapi-nerelerde-kullanilir

Hermetik Kapı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Aralık 14, 2022 HHS Yorum yapılmamış

Hermetik Kapı anlam itibarıyla, yalıtımlı kapı demektir. Hermetik Kapı ise; yalıtım ihtiyacı duyulan alanlarda kullanılan otomatik kapı grubundandır. Genellikle yana açılıp kapanacak şekilde tasarlanırlar. Fotoselli kapılar arasında bulunur. Kapı yalıtım sağlamak amacıyla tam olarak zemini kaplayacak yapıda hazırlanır.

Hangi Alanlarda Kullanılır

Çoğunlukla yüksek yalıtıma ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılır. Bunlar arasında hiç şüphesiz; ameliyathaneler ilk sırada gelmektedir. Standartlara uygun şekilde üretilen hermetik kapılar, aynı zamanda üst düzey güvenlikte sağlar.

Soğuk ürün depolanan alanlarda, ses kayıt stüdyolarında, ameliyathane ve laboratuvar girişlerinde, market depo girişlerinde, hava basıncının korunması gereken alanlarda çok sık tercih edilir.

hermetik-kapi-hhs-otomatik-kapi
hermetik-kapi-hhs-otomatik-kapi

İhtiyaca Yönelik Tasarlanırlar

Hangi sektör ya da alan için tercih edilecekse ihtiyaçlar ona göre belirlenir. Isı ve ses yalıtımı sağlanacaksa kapının iç yalıtımı da bu duruma göre ayarlanır. Rüzgâr yada hız ihtiyacı daha fazlaysa ona göre destek alınır.

Genellikle hermetik kapı dendiğinde ısı ve zamandan tasarruf edilen yana doğru açılan tek parça kapılar akıllara gelir. Oysa ki pek çok ameliyathane yada laboratuvar için, iki kanatlı normal kapı gibi açılıp kapanabilen akıllı hermetik kapılarda uygulanabilir.

Kapının giriş yada çıkış bölümünde ısı tasarrufu yada maksimum yalıtım sağlamak amacıyla iklimlendirme alanı oluşturulabilir.  Maksimum seviyede yalıtım sağlanması gereken alanlarda belli aralıklarla iki hermetik kapı da uygulanabilir. Tabi ki yalıtım için ekstra güvenlik önlemlerinin alınması da son derece önemlidir.

Açma Kapatma Sistemi

Genellikle şifreli yada kartlı olacak şekilde kullanılabilir. Cep telefonu uygulaması ile, retina taraması ile, sesli komut ile açılıp kapanan versiyonları da bulunur. Başka bir deyiş ile işletmenin güvenlik ihtiyacına yönelik hermetik kapı farklı şekillerde tasarlanabilir.

Sonuç Olarak Hermetik Kapı

Önceliğin yalıtım olduğu alanlarda tercih edilir. Kapı alüminyum profil ile yapılır. Tam sızdırmazlık sağlamak için özel olarak tasarlanması gerekir. Kapı tam olarak oturur ve yalıtım sağlanır. Farklı tipleri bulunuyor olsa da genellikle tek parça halinde yana açılması sağlanır.

Bu sayede ısı yada ses yalıtımı eklem yerinin az olduğundan dolayı minimum hale getirilmiş olur. Son derece başarılı yalıtım sağlayan bir kapı türüdür. Güncel referanslarımıza HHS Otomatik Kapı Instagram hesabımızdan bakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın